Strona główna » Imprezy gim
HASŁO NA NOWY ROK SZKOLNY 2019/2020: "ZERO WASTE- NIE MARNUJEMY"

Festiwal Piosenki Gimnazjalnej – konkurs wokalny dla solistek i solistów ze szkół gimnazjalnych organizowany od 2009 roku. Początkowo zasięg gminny (pierwsza edycja), dalej powiatowy (druga edycja), a od 2011 r. jest to impreza, która swoim zasięgiem obejmuje 8 gmin (Jarocin, Jaraczewo, Żerków, Kotlin, Nowe Miasto, Środa Wlkp., Koźmin Wlkp. oraz Pleszew) i 4 powiaty (jarociński, krotoszyński, średzki i pleszewski). Od 2 lat w Festiwalu uczestniczą także wokaliści z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy.

Od 2010 r. Festiwal Piosenki Gimnazjalnej organizowany jest w Jarocińskim Ośrodku Kultury jako impreza otwarta dla publiczności, przyciągająca co roku bardzo liczną publiczność (sala JOK jest wypełniona). Laureaci konkursu oprócz nagród rzeczowych otrzymuje sesję w profesjonalnym studiu nagrań (co roku 4 osoby) oraz prezentują się na licznych imprezach gminnych i powiatowych. Co roku produkowana jest także płyta CD z nagraniami laureatów – jako wydawnictwo własne Festiwalu. Od 2010 r. zapraszany jest także gość muzyczny, który występuje na finał imprezy. Kolejno od drugiej edycji byli to: The Sunday Singers (2010 – półfinaliści II edycji telewizyjnego show „Mam Talent”), Cała Góra Barwinków (2011 – popularna grupa młodzieżowa łącząca reggae, ska i rock steady), Ludzie Mili (2012 – nowy projekt Gutka z Indios Bravos i Kalibra 44 oraz Piotra Banacha lidera Indios Bravos, niegdyś założyciela grupy Hey). W 2013 r. odbyła się jubileuszowa piąta edycja Festiwalu Piosenki Gimnazjalnej, podczas której gościła bardzo popularna polska wokalistka Renata Przemyk z projektem Akustik Trio.

Impreza jest inspiracją dla innych tego typu konkursów, które wykorzystują rozwiązania zaproponowane przez organizatorów Festiwalu Piosenki Gimnazjalnej. Chodzi przede wszystkim o The Talent Show i Festiwal Piosenki Francuskiej – oba dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w terenu powiatu jarocińskiego. Konkursy te wzorem FPG zostały przeniesione ze szkół do Jarocińskiego Ośrodka Kultury,  laureaci także otrzymują w nagrodę sesję w profesjonalnym studiu nagrań.

 

Glan Fan Music Festival – konkurs dla młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski tworzących własne, autorskie utwory. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się prawie 30 zespołów. Do konkursu głównego jury (złożone z zawodowych muzyków) zakwalifikowało 6 artystów. Zwycięzca wystąpił podczas finału Dni Jarocina oraz otrzymał zaproszenie do kolejnego etapu Hortex Rytmy Młodych – konkursu młodych zespołów w ramach Jarocin Festiwal 2013 (z pominięciem ogólnopolskich eliminacji – to jedyna taka impreza w skali kraju). Gwiazdami imprezy były grupy, które niegdyś wygrywały Jarocin Festiwal, reprezentujące dwa różne pokolenia i dwa różne oblicza tej kultowej już imprezy: Magnificent Muttley (zwycięzca z 2011 r) oraz Ga Ga / Zielone Żabki (podwójny triumfator z 1987 i 1992 r.).

Glan Fan Music Festival był częścią Dni Jarocina i jednocześnie jedynym przedsięwzięciem wymyślonym i zorganizowanym przez organizację pozarządową (we współpracy z Fundacją Ogród Marzeń, JOK, Spichlerzem Polskiego Rocka oraz Biblioteką Publiczną w Jarocinie).



Żakinada
– kolorowy przemarsz ulicami miasta młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Jarocin. W Żakinadzie uczestniczyło prawie 300 osób. Impreza powróciła do Jarocina po ponad 30 latach. Poza przemarszem odbyły się konkury i happeningi m.in. z okazji Święta Flagi (współpraca Biuro Promocji Gminy) oraz na najlepsze przebranie (fundatorzy nagród: Gmina Jarocin, spółka Jarocin Sport). Żakinada została przygotowana wspólnie z młodzieżą (poprzedzona spotkaniami z dyrektorami placówek oświatowych oraz samorządami uczniowskimi poszczególnych szkół).

 

Regionalne Centrum Wsparcia – w latach 2011 i 2012 Stowarzyszenie Edukacyjne „Gimnazjum 2000” w Golinie prowadziło Regionalne Centrum Wsparcia dla organizacji pozarządowych, społeczności, samorządów terytorialnych zainteresowanych prowadzeniem placówek oświatowych (przez NGO) we własnych środowiskach. Był to projekt realizowany wspólnie z Federacją Inicjatyw Oświatowych z Warszawy. Przez te 2 lata przedstawiciele RCW odbyli kilkadziesiąt spotkań z osobami i instytucjami zainteresowanymi prowadzeniem szkoły niepublicznej w swoich środowiskach. Dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem, prowadzili szkolenia, przyjmowali wizyty studyjne (w tym m.in. działaczy oświatowych z Czech). Mimo, iż projekt zakończył się z końcem 2012, członkowie stowarzyszenia (w tym RCW) nadal realizują swoje zadania z zakresu pomocy organizacjom pozarządowym prowadzącymi działalność edukacyjną i oświatową.

 

Dzień Patrona na Rockowo - inicjatywa młodzieży, uczniów kl. II Niepublicznego Gimnazjum im. Ks. P. Wawrzyniaka w Golinie, realizowana w ramach projektu edukacyjnego. 5-osobowa grupa samodzielnie zorganizowała koncert dla mieszkańców gminy Jarocin, który odbył się 4 kwietnia 2013 r. w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Jako gwiazda wystąpiła pochodząca z Mogilna (miasto z którym związany był patron szkoły) popularna grupa młodzieżowa Kumka Olik. Na scenie pojawił się także zespół w całości złożony  z absolwentów golińskiego gimnazjum w składzie: Zuzia Kulka (śpiew), Franek Ostojski (bas), Maciej Ratajczak (gitara) i Dominik Ratajczak (perkusja).

 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

 

Ponadto uczniowie gimnazjum (w tym absolwenci) przygotowują oprawę artystyczną wielu imprez środowiskowych np.:

a)    „Wolność kocham…” – widowisko słowno-muzyczne w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości i rozdania statuetek Taczaka (listopad 2013 r.)

b)     Przedstawienie wigilijne dla pracowników kolei w Ostrowie Wlkp. (grudzień 2013 r.)

MITYNG GIMNAZJÓW

Od 1997 roku Szkoła Podstawowa a od 2000 roku Gimnazjum wraz z UKS Grom działającym przy szkole organizuje mityngi lekkoatletyczne dla szkół gimnazjalnych z gminy Jarocin i podstawowych szkół wiejskich z gminy Jarocin . Zawody te są co roku pierwszymi imprezami lekkoatletycznymi na terenie powiatu. Każdego roku ponad 100 sportowców z kilku szkół rywalizuje w konkurencjach lekkoatletycznych a dzięki zaangażowaniu działaczy, szkoły i sponsorów otrzymują piękne pamiątkowe medale statuetki i nagrody. W dotychczasowych mityngach brało udział wielu wówczas młodych sportowców, którzy w późniejszym czasie nadal rozwijali swoje pasje i umiejętności sportowe startując w zawodach rangi wojewódzkiej a także mistrzostw Polski i doskonaląc  swoje umiejętności w klubach. Podczas mityngów organizatorzy zapraszają znane osobistości sportowe które są gośćmi honorowymi i wzorem do naśladowania. Między innymi w Golinie gościł Rafał Wieruszewski mistrz Polski na 400 m uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach i Pekinie.

POLSKA BIEGA

OD 2007 roku UKS Grom wraz ze szkołami aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Polska Biega” organizując bieg pod hasłem „ Biegaj z nami golińskimi ulicami” Golina jako pierwsza w powiecie jarocińskim przyłączyła się do ogólnopolskiej promocji zabawy biegowej. Co roku udział bierze około 100 miłośników aktywnej zabawy. Wśród nich byli miedzy innymi burmistrz Jarocina, pani dyrektor golińskich szkół czy sołtys Goliny.  Uczestniczą także sportowcy z regionu ale największą grupę tradycyjnie stanowi młodzież z golińskich szkół. Organizatorzy każdego roku zakładają sobie dystans jaki cała grupa w sumie ma pokonać. Między innymi w 2012 roku była to odległość jak z Goliny do Warszawy ( w związku z Euro 2012) a w 2013 z Goliny do Ustki (tam KS w tym roku organizował obóz sportowy)

 

WYJAZDY NA MECZE REPREZENTACJI

UKS Grom wraz z golińskimi szkołami organizuje wyjazdy na mecze reprezentacji podczas których nasza młodzież może obserwować najlepszych sportowców a także dopingować i integrować się poprzez sport z barwami narodowymi.  Nasi uczniowie byli między innymi na meczu reprezentacji Polski z Hiszpanią w piłce nożnej.



WYJAZDY NA MECZE LIGOWE

Uczniowie naszych szkół każdego roku mają możliwość na żywo obserwowania spotkań ligowych na najwyższym poziomie w różnych dyscyplinach.  Byliśmy między innymi na meczach z piłki siatkowej w Kaliszu i koszykówki w Ostrowie.  Jednak corocznie największym zainteresowaniem cieszą się mecze piłkarskie w Poznaniu z udziałem Lecha Poznań gdzie wraz z kilkunastu a nawet kilkudziesięcioma tysiącami kibiców wspierają Lecha głośnym dopingiem. Dla wielu „naszych” kibiców jest to wielkie przeżycie i już na całe życie zostają kibicami „Kolejorza”



TURNIEJ SYMPATYK CUP

Od 2007 roku UKS Grom wraz z golińskimi szkołami oraz amatorską grupą siatkarską Sympatyk organizują turniej piłki siatkowej „ Sympatyk Cup” . W turnieju rywalizują amatorskie zespoły w których występują miłośnicy piłki siatkowej. Turniej cechuje wspaniałasportowa rywalizacja ale słynie także przede wszystkim z dobrej zabawy i świetnej atmosfery. Dzięki zaangażowaniu członków grupy Sympatyk oraz sponsorom uczestnicy turniejów otrzymują także piękne oryginalne nagrody.

WSPÓŁPRACA Z KLUBEM PIŁKARSKIM

Golińskie Niepubliczne Gimnazjum oraz Szkoła Podstawowa aktywnie współpracują z klubem piłkarskim LZS Grom Golina. Większość piłkarzy klubu to uczniowie naszych szkół. Osiągają wiele sukcesów reprezentując klub miejscowość oraz gminę w rozgrywkach ligowych.  W sportowej rywalizacji zwyciężają między innymi z tak znanymi klubami jak Ostrovia Ostrów czy Calisia Kalisz. Dzięki współpracy klubu i szkół nasza piłkarska młodzież uczestniczyła także w miedzy narodowym turnieju w Pully koło Lozanny w Szwajcarii gdzie osiągnęli spory sukces stając się rewelacją turnieju wygrywając między innymi z drużynami młodzieżowymi z pierwszoligowych klubów Szwajcarii i Austrii.





TURNIEJ PRZYJAŹNI

Podczas okresu zimowego organizowany jest halowy turniej piłki nożnej dla uczniów  ze szkół podstawowych zwany „turniejem przyjaźni” W zawodach uczestniczą zaproszone szkoły z okolicznych miejscowości. Podczas imprezy młodzież ma możliwość wspólnej sportowej rywalizacji a także nawiązywane są przyjaźnie i promocja golińskiego gimnazjum .

OBOZY SPORTOWE

Dzięki współpracy „ Stowarzyszenia Gimnazjum 2000” prowadzącego gimnazjum oraz sportowych klubów szkolnego UKS i piłkarskiego LZS sportowo uzdolniona młodzież naszych szkół oraz piłkarze LZS Grom rozwijają swoje talenty sportowe z lekkiej atletyki i piłki nożnej. Obozy sportowo –rekreacyjne organizowane są co roku w okresie wakacji letnich.  Sportowcy wraz z kadra szkoleniową mieli możliwość trenować nad morzem w Ustce i w górach w Zakopanym. oczywiście oprócz zajęć sportowych nie brakuje atrakcji turystyczno – rekreacyjnych. Uczestnicy obozu „zwiedzali” między innymi Morskie Oko czy wydmy w parku Solińskim. Podczas sportowego wypoczynku młodzież aktywnie uczestniczy w sportowych atrakcjach będąc między innymi  świadkami mistrzostw Polski w plażowej piłce nożnej i  piłce siatkowej.

AKCJA LATO

Podczas każdych letnich wakacji UKS Grom i golińskie szkoły zapewniają uczniom także aktywny wypoczynek podczas zajęć sportowo – rekreacyjnych w ramach „ Akcji Lato” . Uczniowie uczestniczą na obiektach szkolnych, w zajęciach sportowych takich jak piłka nożna, badminton, tenis stołowy, gry rekreacyjne, piłka siatkowa. Oprócz zajęć  sportowych organizowane są wyjazdy na basen, do Zoo, zwiedzanie stadionu Lecha ,zwiedzanie atrakcji miast byliśmy już w  Poznaniu , Wrocławiu, Chorzowie i innych. Co roku kilkadziesiąt uczniów spędza część wakacji uczestnicząc w zajęciach.

NAJLPEPSZY SPORTOWIEC ROKU SZKOLNEGO

Przez cały rok szkolny prowadzona jest klasyfikacja na najlepszych sportowców w gimnazjum i szkole podstawowej. Uczniowie- sportowcy zbierają punkty za udział we wszelkich zajęciach sportowych, osiągane wyniki a także za przejawy własnej aktywności sportowej oraz przestrzeganie zasad fair- play. Na koniec roku szkolnego w obecności całej społeczności szkolnej najlepsza dziesiątka dziewcząt i chłopców otrzymuje nagrody i pamiątkowe statuetki oraz medale. Najlepszym przysługują także atrakcyjne promocje na wyjazdy organizowane przez UKS.

 

 

 

 

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © EMIS